Partneriai ir rėmėjai:
  • http://www.kika.lt
  • http://www.manofm.lt
  • http://www.hotfm.lt
  • http://www.animal.lt
  • http://www.k-9.lt
  • http://www.champ-europe.com
  • http://www.rolandaszeimys.lt
  • http://www.stovyklos.net
  • http://www.kedainiugrudai.lt
  • http://www.kobushi.lt
Paremkite beglobius gyvūnus:


Belgų aviganiai

Belgų aviganiai – viena labiausiai vertinamų tarnybinių veislių šunų visame pasaulyje. Ji buvo išveista specialiai darbui – tarnybinės jo savybės buvo tobulinamos nuo pat veislės atsiradimo iki šių dienų. Taip išveisti itin protingi ir fiziškai stiprūs šunys.

Belgų aviganiai – vienintelė veislė pasaulyje, turinti penkis porūšius: terviurenai, malinua, griunendaliai, lakenua ir Flamandų buvjė. Taigi kiekvienas gali išsirinkti sau tinkamiausią. Pirmieji keturi tipai turi bendrą kilmės istorją, tačiau šiek tiek skiriasi savo išvaizda ir temperamentu. Kai kuriose valstybėse visi pirmieji keturi belgų aviganių porūšiai laikomi viena veisle su keturiais skirtingais kailio tipais - būtent kailio savybės skiria vienus belgų aviganius nuo kitų.

Dar  1891 m. veterinaras Adolphe Reul‘as nusprendė nustatyti tam tikrą standartą Belgų veislei. Kai visi šunys buvo surinkti kartu (daugiau kaip šimtas), jis pastebėjo kad jų tipai skiriasi. A.Reul‘as patarė veisti šunis tik su tos pačios struktūros ir spalvos kailiu. Dauguma veisėjų sutiko ir atsirado pirmas standartas. Kitų metų gegužę įvyko pirmoji specializuota belgų aviganių paroda, nuo tada ir prasidėjo šios veislės ilgas kelias vienodumo link.
1900m. belgų aviganiai buvo pripažinti Karališkosios Šv. Huberto draugijos (Societie Royal St. Hubert) kaip viena veislė su keturiomis variacijomis. 1914 Pirmasis Pasaulinis karas nutraukė visas veisėjų pastangas ir veislinių šunų skaičius labai smarkiai sumažėjo. Buvo imamasi priemonių apsaugoti veislę nuo išnykimo. Vėl buvo pradėtas reguliuoti veisimas ir buvo leista veisti šunis atsižvelgiant į jų kailio struktūrą arba spalvą. Taip gimė skirtingi šuniukai. Karališkoji Šv. Huberto draugija registravo šuniukus pagal tai, kaip jie atrodė gimę, o ne pagal tai, kaip atrodė jų tėvai.
Po dvidešimt metų, kai veislė pagaliau pradėjo klestėti, prasidėjo Antras Pasaulinis karas, kuris pražudė vertingą genofondą bei daug informacijos. Laimei praradimai nebuvo tokie dideli ir reikšmingi kaip per pirmąjį karą. Tūkstančiai šunų buvo įtraukti į karo tarnybą. Jie buvo naudojami kaip pasiuntiniai, žvalgai, pasienio patruliai, buvo naudojami Raudonojo Kryžiaus gelbėjimo tarnyboje.

Flamandų buvjė tsirado XVII a. Prancūzijos/Belgijos teritorijoje. Pirmieji šiuos šunis pradėjo veisti flamandų vienuoliai. Veislė buvo laikoma avių ir galvijų ganymui bei nešulių traukimui. Iki pat XX a. nebuvo vieno veislės standarto – vyravo trys flamandų buvjė tipai: Paret, Moerman (Roeselare) ir Briard. 1912-1913 m. vietiniai veisėjai nusprendė sudaryti veislės standartus.

Pirmojo pasaulinio karo metais veislei buvo iškilusi grėsmė išnykti – regionas, kuriame buvo paplitę flamandų buvjė buvo visiškai nuniokotas. Maža to, daug šios veislės šunų buvo naudojami kariuomenė tikslams, tad dauguma jų karo metu buvo sužeisti ar žuvo. Nepaisant to, veislę pavyko išsaugoti ir 1936 m. nustatyti patobulinti jos standartai. Antrojo pasaulinio karo metais veislei vėl iškilo išnykimo grėsmė, bet to pavyko išvengti. 1965 m. flamandų buvjė pripažino ir veislės standartus galutinai nustatė FCI (Fédération Cynologique Internationale).

Penki belgų aviganių tipai. Kuo jie skiriasi?

 Belgų aviganių veislė turi penkis tipus: terviurenai, griunendaliai, malinua, lakenua ir flamandų buvjė. Visi šie šunys yra stipraus, atletiško ir raumeningo kūno. Vienas nuo kito skirtingų rūšių belgų aviganiai skiriasi kailio savybėmis.

Terviurenai turi dvisluoksnį, vidutinio ilgumo arba ilgą, tiesų kailį. Ant galvos, kojų ir išorinėje ausų pusėje jis trumpesnis. Patinai turi „apykaklę“ - kaklą puošia ilgesnis kailis. Pavilnė tanki. Kailio spalva gali būti nuo gelsvai rudos iki raudonmedžio. Galimi ir juodos ar pilkos spalvos pėdsakai. Ant krūtinės, smakro ir pirštų galima ir balta spalva. Šuniui senėjant kailis šiek tiek tamsėja.

Belgų terviurenai yra labai protingi ir energingi šunys. Jie gali būti naudojami darbui arba auginami tiesiog kaip šeimos draugai. Abu vaidmenis šie šunys atliekai nepriekaištingai. Lengvai dresuojami (būtina įsidėmėti, kad dresuojant negalima naudoti jėgos, kitaip šuo gali tapti agresyvus), supratingi, kupini energijos, bebaimiai ir stiprūs terviurenai nepakeičiami tarnyboje. Jų ištikimumas, prieraišumas ir didelis noras bendrauti leidžia jiems būti ir nuostabiais draugais. Be to, terviurenai gali būti ir puikūs namų sargai - jie yra pastabūs, budrūs ir sargūs.
Svarbu įsidėmėti, kad belgų terviurenai labai nemėgsta ilgam likti vieni, tad jei esate užsiėmęs žmogus ir dažnai nebūnate namuose, verčiau rinkitės kitos veislės augintinį.

Malinua yra populiariausi iš belgų aviganių. Jie turi trumpą, tiesų, elnio spalvos kailį ir tamsią kaukę. Šis belgų aviganis išsiskiria ir savo temperamentu. Belgų aviganiai malinua yra itin protingi, tarnyboje itin vertinami šunys. Jų energingas, sumanus būdas leidžia šiems šunims būti nepamainomais pagalbininkais įvairioms teisėsaugos tarnyboms. Belgų aviganiai malinua yra lengvai dresuojami, paklusnūs šunys, tad juos galima išmokyti daug įvairių, net ir pačių sudėtingiausių komandų. Malinua gali būti ir puikiu aklųjų vedliu, ir sargu, ir pagalbininku aptinkant įvairias draudžiamas medžiagas – narkotikus, sprogmenis ir kt.
Tiesa, belgų aviganiams reikia patyrusio šeimininko, kuris sugebėtų išlikti tvirtas, tačiau ne per daug griežtas. Reikia nustatyti aiškias elgesio taisykles ir normas, tačiau nekelti gyvūnui streso. Jei per daug „spausite“ belgų aviganį malinua, jis gali tiesiog užsispirti ir nebebendradarbiauti su Jumis. Nors šiaip veislė garsėja kaip itin atsidavusi savo šeimininkui.
Norint užsiauginti gerą belgų aviganį malinua, reikai pradėti jį socializuoti ir aulėti dar nuo mažų dienų – įgūdžius pradedama lavinti jau nuo 4 mėnesių amžiaus. Taip užkirsite kelią neadekvačiam šuns elgesiui su nepažįstamais žmonėmis ar gyvūnais, išlavinsite jo teigiamas temperamento savybes. Tinkamai dresuoti belgų aviganiai malinua puikiai sutaria ir su vaikais, ir su gyvūnais – gali sutarti net ir su katėmis. Auginant šios veislės šunis būtina įsidėmėti, kad jiems būtinas kasdienis kontaktas su žmonėmis, tad negalima jų tiesiog uždaryti į voljerą ir palikti ten visai dienai, nerodant jokio dėmesio. Belgų aviganiams malinua būtinos kasdienės treniruotės ir aktyvus gyvenimo būdas.